امروزه گوشی های موبایل پا را از حد یک تلفن همراه فراتر گذاشته اند و در مواردی حتی از کامپیوتر ها هم پیشی گرفته اند، یکی از نقاط اصلی گوشی های موبایل دوربین های آن ها است که اکنون تا 16 مگاپیکسل هم وجود دارند. به این دلیل که گوشی همیشه همراه ما هست پس میتوانیم سوژه های خوب را با دوربین آن در هر لحظه شکار کنیم. برای مثال در یک تظاهرات راحت میتوانیم با گوشی خود عکس بیندازیم یا از اسکناس های شعار نویسی شده عکس بیندازیم یا خیلی سوژه های دیگه که ممکن است سیاسی باشد.

اما سیستم عامل های نوشته شده برای گوشی ها در عکس های ذخیره شده یک سری اطلاعات را هم ذخیره میکنند که اصلا برای عکاسان سیاسی در ایران خوشایند نیست.

برای مثال اطلاعاتی مثل موقعیت جغرافیایی عکس geotagging میتواند مفید باشد که همراه عکس ذخیره میشود و یا تاریخ و زمان عکاسی! اما اطلاعات دیگری مثل مدل دوربین (مدل گوشی) و کد IMEI گوشی هم در این عکس ها ذخیره میشود.

اگر شما عکسی را که با گوشی انداخته اید مستقیما به اشتراک بگذارید خیلی راحت دسترسی به کد IMEI آن امکان پذیر است و با داشتن این کد اطلاعاتی نظیر مدل گوشی ، موقعیت شما با خطای 100 متر ، و شماره تلفن شما خیلی راحت قابل ردیابی است. اما راهی برای از بین بردن این اطلاعات وجود دارد. برای مثال با نرم افزار های ویرایش عکس مثل Paint یا Photoshop عکس خود را ویرایش کنید و بعد Save کنید تا اطلاعات آن عوض شود. ویرایش عکس میتواند شامل یک Resize کردن ساده هم باشد یا یک نوشته ی Water mark در آن درج کنید

Advertisements